Zpět

Akční umění aneb co to ty divný lidi dělají?

11.2.2021
podcast

Druhý díl talkshow kurátorek a kamarádek Kristýny, Alžběty a Diany představuje pojem akční umění – jeho formy, vývoj i současnou podobu. Uvádějí na pravou míru to, že výtvarné umění už dávno nemá pouze tradiční podobu nástěnného obrazu či prostorové sochy. 3Kurátorky popisují svá první setkání s akčním uměním, upozorňují na své oblíbené performance, ale současně se pokoušejí vysvětlit proč a za jakým účelem umění akce vzniká a co vše s ním souvisí.

ODKAZY

Akční umění - Publikace Pavlíny Morganové o českém akčním umění a jeho osobnostech (aktuálně je všude vyprodána, ale po knihovnách nebo antikvariátech ji určitě seženete). Pokud se chcete o akčním umění dozvědět více, vřele doporučujeme projít si celou publikační a přednáškovou činnost Pavlíny Morganové, která je na dané téma odbornicí.

Performance art in Eastern Europe since 1960 - Publikace Amy Bryzgel o akčním umění ve východní Evropě od roku 1960 po současnost je skvělou encyklopedií autorů a jejich performativních počinů. Amy zároveň aktivně doplňuje i svou webovou databázi.

Fluxus - Shrnutí toho co je Fluxus a kdo jsou jeho hlavní představitelé.

Zyklus for Water-Pails - Jedna z Fluxus performance, poprvé provedena Tomasem Schmitem v roce 1962, kterou jsme v rámci výuky absolvovaly.

The Artist is Present - Dokument o výstavě Mariny Abramovič v MoMA v roce 2010.

Čtverec (The Square) - Film Rubena Östlunda z roku 2017 satiricky pojednávající o světě současného umění.