Zpět

Současné umění aneb proč už není moderní?

25.2.2021
podcast

Ve třetím díle si 3Kurátorky povídají o rozdílu mezi moderním a současným umění. Že je něco moderní ještě neznamená, že to je současné, a to zejména pokud se bavíme o výtvarném prostředí. Termín moderní umění totiž označuje umění v období od konce 19. století až po 70. léta 20. století. Současným umění se však označuje to nynější. O tom, jak se moderní změnilo v současné a kdy se objevily nové formy výtvarného vyjádření uslyšíte právě v této epizodě.

TIPY

Jak chápat moderní a současné umění a proč? - Skripta od Zuzany Pechové (Technická univerzita v Liberci), která nabízí základní přehled vybraných směrů a uměleckých tendencí moderního a současného umění.

The Animated Theories of Clement Greenberg - Krátké video shrnující důvody nástupu moderního umění a jeho přístupy na základě teorií amerického uměleckého kritika a teoretika Clementa Greenberga.

Průvodce světem současného umění - Kniha historika umění a kurátor Alistair Hickse (hlavní kurátor Deutches bank), která poodhaluje zákoutí současného umění.

Kurátor: Průvodce uměním v Praze - Průvodce po tradičních i nezávislých galeriích, umění v ulicích, ale také kniha plná zajímavých rozhovorů a postřehů osobností z pražského uměleckého prostředí.