Proměny

Zpět
Galerie Rampa
nikolvavříková annaroubalová materialtimes galerierampa FUD

Instalace PROMĚNY je poslední výstavou cyklu material times, jenž prezentuje návrat od konceptu k formě, který v posledním desetiletí způsobil hlubokou rematerializaci umělecké tvorby. Důsledkem odhmotnění současného světa a komplikovaných sociálních vazeb je výsledná touha po zkratkovitosti vyjadřování. Z toho důvodu výstavy cyklu material times pracují s jednoduchou, ale efektní scénografií.

Soubor porcelánových biskvitových plastik, byl vytvořen tvůrčím procesem, u kterého sehrála stěžejní roli reakce vlastností porcelánu na žár v peci. Jednotlivé plastiky prošly stejným stádiem formování, avšak finální estetická podoba každého z objektů závisela na okamžiku vyjmutí z pece. Cesta ke konečnému tvaru tudíž nebyla záměrně závislá pouze na zásazích autorky. Tímto momentem se stal každý kus jedinečným originálem. Skulptury byly původně vytvořeny v rámci klauzurní závěrečné práce na zadané téma interiérový objekt. Na výstavě Zimní sklizeň 2020 byl ovšem vystaven soubor pouze tří plastik, a to ve formě solitérních artefaktů. Pro tuto výstavu však byly využity všechny autorčiny porcelánové desky, plynule vycházející ze svých podstavců, jež dohromady vytvářejí zajímavý organický úkaz, celkově působící velmi poeticky.

Příroda je k nám v posledních letech dosti nemilosrdná, asi tak stejně, jako my k ní. Není se tedy čemu divit, že se brání změnám všemi možnými způsoby, a to například i silnými poryvy větru, kterým jsme zvláště v zimních měsících roku 2019 museli čelit. Instalace tak pomocí proměnného charakteru porcelánu zdůrazňuje zranitelnost přírodních krás, které denně čelí nevyžádaným živelným přeměnám. Esenciální čistotu scenérie dokresluje vizuální projekce od umělkyně Anny Roubalové, promítaná přímo na skrumáž objektů.

Nikol Vavříková (*1995) se keramice věnuje dlouhodobě. Setkala se s ní již při studiu Střední průmyslové školy v Ostravě. Ráda tvoří jak funkční design, tak poeticky harmonické doplňky interiéru. Na keramice ji fascinuje celkový proces tvorby, díky kterému je konečný artefakt originálem. Bakalářské studium absolvovala v ateliéru Designu keramiky na Fakultě umění a designu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde aktuálně studuje navazující magisterské studium. V roce 2018 vystavovala v Taoxichuan ceramic art avenue art gallery v Číně.

Výstava PROMĚNY měla být původně realizována již v březnu 2020 a měla navázat na výstavu POMEZÍ Jany Svobodové, která byla v Galerii Rampa nainstalována od února 2020.

Děkujeme Anně Roubalové za uměleckou projekci, Myrně Krejčí za grafické zpracování, Jiřímu Dvořákovi za video a Petru Kubáčovi za fotografickou dokumentaci.

Grafika: Myrna Krejčí
Fotografie: Petr Kubáč
Video: Jiří Dvořák

Srdečně vás 3. března od 20:00 zveme k debatě na platformě Clubhouse při příležitosti online uvedení výstavy.

CLUBHOUSE DISKUZE

VIDEO